česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 28. březen 2024

electronica 2018 – rekordní velikost i počet vystavovatelů a návštěvníků

DPS 1/2019 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

I když od výstavy electronica 2018 uplynul již více než měsíc, jistě nebude na škodu si její průběh připomenout. Vždyť v Evropě není lepší příležitost, jak se seznámit s nejnovějšími trendy v elektronickém průmyslu. Přes 3 100 vystavovatelů z více než 50 zemí světa zde prezentovalo svá řešení a produkty ve všech třech řadách hal mnichovského výstaviště. Kdo sem nepřišel s určitým konkrétním cílem, ten se musel v záplavě stánků cítit nejen ztracen, ale také značně vyčerpán – vždyť i jenom letmé projití části výstavy znamenalo mít v nohou několik kilometrů.

To, že byla většina návštěvníků z Německa nebo alespoň z německy mluvících zemí, mě nepřekvapilo, ale italština zleva i zprava ano. Jak se však ukázalo, bylo to zcela pochopitelné, protože Italové tvořili druhou nejpočetnější skupinu návštěvníků. Oficiální zpráva uvádí, že na výstavu přišlo přes 80 tisíc lidí z více než 80 zemí, a to v pořadí: Německo, Itálie, Rakousko, Velká Británie, Francie, Švýcarsko, USA, Rusko, Čína a Polsko. I když češtinu a slovenštinu bylo také občas slyšet, Češi i Slováci byli přece jen ve výrazné menšině, což mě trochu udivilo – vždyť do Mnichova to není o nic dále než z velikostí srovnatelného Rakouska, které bylo co do počtu návštěvníků na třetím místě.

electronica 2018 – rekordní velikost i počet vystavovatelů a návštěvníků

Největší počet vystavovatelů byl z Německa, Číny a Tchaj-wanu, USA a Velká Británie. Část vystavovatelů z České republiky byla sdružena ve společné expozici agentury Czech Trade, která byla umístěna v hale A6. V ostatních halách výstaviště pak bylo možné navštívit samostatné stánky dalších českých firem. Stánky čínských vystavovatelů byly umístěny pohromadě a tvořily tak celé velké části několika hal, zejména tam, kde se jednalo o desky plošných spojů, měřicí techniku a součástky. Na výstavě bylo možné vidět většinu toho, co dnes elektronický průmysl nabízí − měřicí přístroje, součástky, snímače, software, embedded elektroniku, desky plošných spojů, různé mechanické díly, čisticí prostředky atd.

Software pro vývoj a výrobu elektroniky

Software nebyl nikdy hlavním magnetem pro návštěvníky výstavy electronica, ale i tak bylo v hale A3 zastoupeno několik známých jmen. Poprvé se zde sešli všichni tři největší výrobci EDA softwaru – společnosti Mentor, Zuken a Cadance, která zde byla zastoupena jako obvykle svým německým distributorem FlowCAD. Firma Mentor, která tu vystavovala vůbec poprvé, prezentovala ve svém stánku svá high-end řešení pro návrh desek, simulace a výrobu (Xpedition, HyperLynx a Valor). Již tradičně zde byl zastoupen pěkný anglický software Pulsonix pro návrh desek, stejně jako výrobci CAM programů PCB Investigator a CAM350, firma Polar Instruments s programy pro kontrolu impedance a stackup vrstev DPS nebo firma CST se svými CAE simulačními programy. Překvapivě na výstavě chyběla společnost Altium, které tu dříve mívala nepřehlédnutelný stánek.

Součástky

Společnost Renesas na své tiskové konferenci představila první integrovaný obvod R7F0E vyrobený vlastní technologií SOTB − ta umožňuje vyrábět integrované obvody s velmi nízkým příkonem v aktivním i standby režimu, takže napájení může zajišťovat i jenom energie získaná ze snímačů okolní energie (teplo, světlo, pohyb, vibrace atd.). Navíc tato technologie podporuje vysoké pracovní kmitočty a malé rozměry, což je výhodné zejména v paměťových čipech. První součástka R7F0E obsahuje Energy Harvesting Controller, ARM Cortex −M0+ CPU, 1,5 MB flash a 256 KB SRAM paměť, ADC, 2D graphics data conversion a Memory-In-Pixel display interface, Security a Encryption module. Pracovní napětí je 1,62 až 3,6 V, kmitočet až do 32 MHz. Dodává se v pouzdrech 100LQFP, 144LQFP a 156WLBGA.

Firma Allegro Microsystems představila na výstavě kromě jiného nový integrovaný obvod pro bezdotykové měření proudu, který využívá Hallův efekt a umožňuje měřit proudy v rozsahu 0 až 50 A a 50 až 200 A. Snímač ACS37650 je určen zejména pro automotive aplikace, je programovatelný, má extrémně malý šum a vysoké rozlišení. Pracuje i v rozšířeném rozsahu teplot specifikovaném pro automobilový průmysl.

Elektronika pro IoT

Společnost Digi International je známá svou řadou modulů a modemů XBee3 pro IoT a práci v síti. Z nich je zajímavý například Digi XBee3 Cellular, který s Digi Remote Manager na cloudu umožňuje dálkově monitorovat a ovládat zařízení v různých místech přímo z telefonu. Nejsem žádný velký znalec v oboru IoT, ale zaujala mě ukázka praktického použití, která navazovala na čepování piva ve stánku. Aplikace SteadyServ iKeg měří prostřednictvím snímače pod sudem objem piva v sudu, analyzuje získaná data pomocí Digi ConnectPort gateway a následně je vyšle přes Zigbee na cloud. Odtud mohou být stažena do mobilního telefonu či počítače, aby v reálném čase prezentovala údaje užitečné pro provozovatele výčepu – stávající i průběžný objem piva v sudu, výdej v jednotlivých časových úsecích dne, upozornění na brzkou nutnost výměny atd.

electronica 2018 – rekordní velikost i počet vystavovatelů a návštěvníků 1

Firma Microchip Technology v návaznosti na spolupráci s Google Cloud prezentovala na výstavě svou novou vývojovou desku pro IoT (AVR-IoT WG Development Board), která umožní vývojářům připojit se k zařízením během několika minut. Řešení zahrnuje AVR mikrokontrolér, integrovaný obvod zabezpečený přes CryptoAuthentication a plně ověřený Wi-Fi kontrolér. Jakmile je zařízení připojeno, Google Cloud IoT Core umožní sbírat, zpracovat a analyzovat data pro ovládání zařízení.

Desky plošných spojů

Nejvíce stánků, v nichž se nabízela výroba desek, bylo bezesporu z Číny. Malé stánky byly seřazeny pohromadě vedle sebe, takže procházející návštěvník neměl šanci uniknout až přílišné pozornosti zástupců jednotlivých výrobců. Když jsem hledal rakouského výrobce – firmu Häusermann, která vyrábí desky pro výkonovou elektroniku, zjistil jsem, že ji převzala německá společnost KSG, takže se nyní jmenuje KSG Austria GmbH. Její odborníci přislíbili účast na letošním semináři pořádaném časopisem DPS na výstavě Amper, kde by měli prezentovat, jak do desky vkládají měděné pláty pro velké proudy a lepší chlazení.

Konference, diskuze, přednášky

Veletrh electronica není samozřejmě jen pouhá výstava. Hned první den veletrhu diskutovali přední zástupci průmyslu o důležitosti umělé inteligence pro elektroniku (CEO round table). Zdůraznili potřebu rozvoje UI s cílem vytvořit digitální průmysl v Německu i v celé Evropě. V každé hale byl vyčleněn prostor pro přednášky tematicky odpovídající zaměření jednotlivých hal. V hale C6 se představila nová akce „electronica Experience“, jejímž cílem bylo vytvoření kontaktů a vazeb mezi vystavovateli, studenty a návštěvníky a zprostředkování jiného, nového pohledu na svět elektroniky. Na výstavě také proběhla konference „electronica Medical Electronics Conference (eMEC)“, na které lékaři a inženýři diskutovali na téma budoucnosti lékařství a využití elektroniky v medicíně.

SEMICON Europa poprvé na výstavě electronica

V hale A4 proběhla akce SEMICON Europa, kde více než 300 vystavovatelů představilo svá řešení a výrobky z oblasti výroby polovodičů. Akce SEMICON Europa se tak poprvé představila jako součást veletrhu electronica a zůstane součástí i navazující výstavy productronica, která proběhne v listopadu letošního roku.

Další ročník veletrhu electronica se bude konat opět v Mnichově, a to ve dnech 10.–13. listopadu 2020.