česky english Vítejte, dnes je úterý 16. duben 2024

Udržování kroku s evolucí bezdrátové konektivity

DPS 6/2021 | Články
Autor: Josh Mickolio, Digi-Key Electronics

Zdá se, že dnes je vše propojené – od senzorů ve všech možných typech produktů přes vozidla a domácnosti až po kancelářské budovy a další objekty. Internet věcí (IoT) je tady s námi a zůstane i v budoucnu.

Poptávka spotřebitelů i firem po propojených produktech nebyla nikdy větší než dnes. Čeká nás přitom mnoho nových slibných pokroků v dalším vývoji, které budou podpořené novými bezdrátovými protokoly, jakým je například síť 5G, a chytřejším návrhem produktů.

Současné bezdrátové protokoly

V současnosti jsou oblíbené tři bezdrátové protokoly – mobilní sítě, technologie Bluetooth a sítě LoRaWAN (Long Range Wide Area Network). Každý z těchto protokolů má své určité výhody a oblasti použití:

  • Mobilní sítě: Většina z nás dobře zná mobilní připojení, které v současnosti nabízí sítě 3G, 4G LTE a nastupující 5G. V USA jsou starší 3G sítě u mobilních operátorů na ústupu, přetrvávají sítě 4G LTE a na vzestupu jsou 5G sítě − u nich se očekává, že během příštích několika let budou plně realizovány.
  • Bluetooth: Připojení Bluetooth se využívá již po nějakou dobu a stalo se univerzální technologií vhodnou pro krátkou vzdálenost, od audio vybavení až po interiérové určování polohy.
  • LoRaWAN: Tento protokol získává rychle na popularitě z velké části kvůli své nízké spotřebě a dlouhému dosahu. Uživatelé sítí LoRaWAN využívají nízké rychlosti k odesílání malých datových paketů na extrémně dlouhé vzdálenosti a často přes vysoce zaplněné sítě.

Jedním z příkladů používání protokolu LoRaWAN je systém trasování kontaktů společnosti Digi-Key, který využívá LoRaWAN k ochraně zdraví a bezpečnosti týmu firmy. Každému ze zaměstnanců je přiřazeno jedno komunikační pojítko LoRaWAN v podobě přívěsku, který pak zaznamenává události v blízkém okolí.

Pokud je některý zaměstnanec pozitivně testován na COVID, mohou být z jeho pojítka stažena data a identifikováni další pracovníci, kteří byli s infikovanou osobu v blízkém kontaktu.

Díky tomuto opatření odpadají dohady o možných kontaktech a snižuje se počet osob, které musí být v karanténě.

Faktory pohánějící poptávku

Poptávka po těchto bezdrátových technologiích je vyšší než kdykoli dříve a vytváří nové výzvy pro technologické společnosti, organizace zabývající se standardy, a samozřejmě i pro dodavatele. Počet navrhovaných řešení raketově narostl. Dříve býval omezen na společnosti, které byly schopné zajistit masivní investice, ale nyní jsou tato řešení dostupná i samotným technikům, což vede k boomu, jakého jsme dnes svědky.

Před deseti nebo patnácti lety se vývojáři zaměřovali na návrh aplikací související s určitým konkrétním typem konektivity. Nyní máme možnost uplatnění bezdrátových technologií v jakékoliv aplikaci díky univerzálnějším bezdrátovým protokolům a dostupným zařízením. Hlavním faktorem pohánějícím tuto poptávku je zaměření na potřeby zákazníka a dostupnost technologií. Technici dříve mívali pro své aplikace na výběr pouze jednu nebo dvě možnosti řešení, ale dnes mohou použít několik protokolů vzájemného propojení.

Otázky související s bezpečností

Stejně jako u jiných technologií je třeba mít i zde na paměti především bezpečnost. V souvislosti s pandemií COVID-19 přešlo mnoho zaměstnanců k práci z domova a společnosti tak musely přehodnotit a zdvojnásobit své bezpečnostní protokoly s ohledem na zvýšenou potřebu konektivity.

Tento přístup, který klade bezpečnost na první místo, má vliv i na vývoj potřebného řešení. Mnoho zařízení je nyní sestavováno s bezpečností v samotném jádru a sestavením bezdrátových ekosystémů kolem tohoto jádra. Jednotlivé kroky v procesu návrhu jsou nyní zabezpečenější než kdykoli dříve, a to v celém rozsahu až na úroveň čipů. Citlivé informace jsou uchovány v bezpečí před potenciálními hrozbami a zahrnují i takové záležitosti, jako jsou fyzické připojovací body v zařízení. Problémem zůstávají zastaralá zařízení nebo systémy, jako jsou například bezdrátové routery nebo firmware, jejichž zabezpečení lze prolomit.

Budoucnost bezdrátových technologií

Distributoři elektronických součástek jsou na špičce těchto bezdrátových technologií, protože dodávají součástky nezbytné k podpoře těchto inovací. Distribuční partneři s vysokou úrovní služeb, jako je společnosti Digi-Key, však neposkytují jen materiál, ale také bezdrátové služby a zdroje k návrhu softwaru, které technici potřebují k podpoře svých nápadů nebo k řešení otázek souvisejících s návrhem. Bezdrátové technologie prošly v posledních letech výrazným vývojem a poptávka po nich dosahuje každým rokem nového rekordního čísla. Jejich vývoj bude i nadále pokračovat, protože rozvoj IoT je bude vyžadovat a pohánět. Očekává se, že do roku 2025 bude ve světě 100 miliard zařízení připojených k IoT. Bezdrátové technologie jsou dnes přístupné každému a pravděpodobně budou ještě dostupnější. Je zajímavé sledovat, jak se všechny tyto inovace odehrávají. My ve společnosti Digi-Key se těšíme, že při pokračování tohoto trendu budeme i nadále podporovat všechny nadšence, profesionály i výrobce.