Když se mluví o lidech zvaných hackers (hackeři), vybavíme si hned nějaké kybernetické zločince, kteří se přes síť dostanou tam, kam je ostatním přístup zakázán a způsobí tam nějaké škody, přinejmenším skandál. Protože škody takto způsobené narůstají, nezbývá než se jim bránit, nejlépe tím, že se jim k proniknutí nedá příležitost, a to s pomocí „dobrých“ hackers.
„Dobří“ hackers jsou bezpečnostní pracovníci, kteří díky svým znalostem zkoumají aplikace a snaží se v nich nějakou tu bezpečnostní skulinu najít.
Po zkušených „dobrých“ hackers (v originále "ethical hackers“) je velká poptávka. Jsou organizováni například pod hlavičkou HackerOne, kde jich jsou tisíce. Skupina sama má kolem 2 tisíc zákazníků z firemního prostředí, ale toto číslo bude jistě stoupat. HackerOne spojí své hackers s danou firmou, která od nich potřebuje důkladnou kontrolu svých systémů. Hackers, kteří na daném případu pracovali potom dostanou zaplaceno podle toho, jak kritické závady (bugs) v systémech najdou. Zatím si přišli na více než 100 milionů dolarů, odhaduje se, že si v roce 2025 vydělají celou miliardu dolarů.
První „dobří“ hackers dostali zaplaceno v roce 2013, od té doby se někteří z nich stali milionáři díky svým schopnostem najít bezpečnostní mezery v aplikacích a službách. Očekává se, že ve světě je kolem 100 milionů zranitelných systémů, které dříve nebo později bude potřeba ošetřit a tím ochránit před kybernetickým útokem. Zájem na tom mají nejenom firmy, ale i vlády a státní instituce. Pokud se na tuto práci cítíte, můžete se na přihlásit webové stránce HackerOne.
Celá zpráva zde (foto: HackerOne)
mklauz@dps-az.cz