česky english Vítejte, dnes je pátek 29. březen 2024

Hledáte práci jako vývojář embedded systémů?

DPS 1/2022 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Francouzská firma Elsys Design, která se specializuje na vývoj embedded elektroniky, uvádí na svých webových stránkách informace o zajímavých pracovních nabídkách, a to i za hranicemi Francie.

Aby bylo zřejmé, co se od kandidátů očekává, definuje podstatu vývoje embedded systémů i požadavky, které jsou na jejich vývojáře kladeny:

  • Embedded systém je soubor hardwaru a softwaru navržený tak, aby vykonával předdefinovanou úlohu. Protože bývá autonomní, pracuje často v reálném čase a s omezenými zdroji, je nutná optimalizace jak na softwarové, tak i hardwarové úrovni.
  • Čím se liší práce vývojáře embedded systémů od vývojáře elektroniky? Jak už název naznačuje, vývoj embedded systémů je specializovanou úlohou ve vývoji elektronických zařízení.
  • A co vývojář hardwaru embedded systému konkrétně dělá? Ukažme si to na vývoji desky: Nejdříve analyzuje specifikaci, kterou může připravit zákazník nebo kterou si napíše sám podle dodaných požadavků. Následně definuje architekturu hardwaru a specifikuje názvy a vlastnosti hlavních navazujících částí. Když je architektura schválena, přesouvá se jeho práce do fáze návrhu potřebné elektroniky. Nakreslí schematické zapojení, které bere v úvahu i různá omezení daná specifikací. Návrh desky plošných spojů je dalším krokem, který ale bývá někdy proveden někým jiným na základě dodaných podkladů. Následuje testování a schválení, po kterém se navržená deska může dát do výroby a výrobek zkompletovat.

Taková práce vyžaduje mnoho znalostí z elektroniky a navazujících oborů, aby bylo možné zvolit v daném projektu ty nejlepší technologické procesy a postupy. S tím, jak se technologie vyvíjejí, musí vývojář znát všechny nejnovější dostupné inovace.

Obecně platí, že vývojář embedded systémů zajišťuje technická řešení úkolů a problémů, které jsou na něj kladeny. Očekává se od něj, že zákazníkovi poradí a pomůže splnit jeho specifické požadavky.

Obr. (jpg)

Aby se někdo mohl stát vývojářem embedded zařízení, musí mít plnohodnotné univerzitní vzdělání odpovídajícího zaměření, případně bakalářské doplněné o další kurzy a školení. V každém případě musí mít dobré znalosti z některých specializovaných oborů (FPGA, vývoj DPS, výkonová elektronika, embedded architektura atd.) a umět pracovat s CAD návrhovými a simulačními nástroji (např. Cadance, Synopsys, Mentor, …). Navíc je třeba mít alespoň základní znalosti z programování (C a C++), protože embedded hardware a software jsou navzájem propojené. Vyžaduje se také určitá úroveň znalostí metodologie a seznámení s V-modely nebo s agilními metodikami práce na projektu. A v neposlední řadě je nezbytné plynule komunikovat anglicky.

Případný zájemce by měl vzít také v úvahu, jestli má pro tuto práci osobnostní předpoklady. Jedná se o práci, která vyžaduje dobré komunikační schopnosti při jednání se spolupracovníky i zákazníky. Je vhodná zejména pro lidi, kteří mají systémové myšlení, pracují metodicky a jsou samostatní, pečliví a zodpovědní. Protože se technologie neustále vyvíjejí, musí mít vývojář schopnost se neustále zlepšovat a učit novým věcem. Musí být také kreativní, mít aktivní přístup k zadaným úkolům a neměl by se bát čelit nejrůznějším výzvám.

Pokud si myslíte, že splňujete uvedená kritéria, můžete zkusit štěstí na: www.elsys-design.com/en/embedded-electronics- engineer.